Nie ma idealnego terminu, po którym można ponownie rozpocząć współżycie. Jest to sprawa indywidualna, związana z nowymi obowiązkami oraz ze zmianami hormonalnymi, jakie zaszły po porodzie. Nie bez znaczenia jest stan pochwy, która powoli goi się po porodzie i po zabiegach z nim związanych, np. nacięciu krocza. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet ma poczucie, że jest ona „rozciągnięta” i „luźna”. Położnicy uspokajają, że w trakcie połogu wróci do dawnych rozmiarów. Po kilku tygodniach, na wizycie kontrolnej u ginekologa warto zapytać, czy potwierdza on „gotowość” do współżycia.
Suchość pochwy po porodzie może więc mieć wiele przyczyn. Dochodzi do zaburzenia funkcji błony śluzowej wyściełającej pochwę, a to ona jest odpowiedzialna za naturalne nawilżenie sprzyjające intymnemu komfortowi. Pierwsze zbliżenie to sprawa indywidualna: jedne pary wracają do współżycia w ciągu pierwszych trzech miesięcy, innym zajmuje to nawet rok.
Często ten „pierwszy raz” nie jest dla kobiet satysfakcjonujący. Powodem może być zbyt krótki czas poświęcony na pieszczoty lub ból i dyskomfort związany z suchością pochwy.
Jeśli kobieta karmi piersią, dodatkowo na zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy wpływa prolaktyna, hormon związany z wystąpieniem laktacji.
Pierwsze zbliżenie po porodzie nie musi kończyć się pełnym stosunkiem. Niektóre kobiety wolą stopniowo na nowo przyzwyczajać się do intymnych pieszczot. Pomocne będzie wybranie pozycji, w której nie odczujesz zbyt dużego nacisku na wrażliwe okolice. Na początek idealna pozycja to taka, w której kobieta jest na górze. Możesz wtedy kontrolować szybkość i głębokość penetracji.
Specjaliści polecają kobietom po porodzie stosowanie środków nawilżających błonę śluzową pochwy. Przyśpiesza to odzyskanie naturalnej wilgotności i naturalną regenerację. Bardzo skuteczne są globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, np. Mucovagin*.
Mucovagin globulki* wspomaga procesy gojenia i regeneracji błony śluzowej pochwy. Mucovagin nie zawiera ekstraktów i olejków ziołowych, które mogłyby powodować reakcje alergiczne. Można go stosować podczas karmienia piersią.
Poznaj schemat postępowania
w nawilżeniu pochwy