Kobiety na różnych etapach swojego życia zmagają się z wieloma problemami intymnymi, traktując je często jak tematy tabu. Jedną z takich przypadłości jest atrofia pochwy, czyli zanikowe zapalenie błony śluzowej pochwy. Przewlekła suchość pochwy jest cichą epidemią, która dotyka kobiet, wiele z nich z powodu wstydu cierpi w milczeniu. Wraz ze wzrostem średniej długości życia, wpływ suchości pochwy na jakość życia, funkcjonowanie seksualne i zdrowie uroginekologiczne staje się coraz bardziej dostrzegalny. Tym bardziej dyskomfort spowodowany suchością pochwy powinien stać się tematem, o którym kobiety w zaufanym gronie lub w zaciszu gabinetu lekarskiego powinny rozmawiać bez skrępowania.


Atrofia pochwy - definicja, objawy

 

Atrofia pochwy to dolegliwość, u źródeł której leży niedobór estrogenów (hipoestrogenizm). Prawidłowy poziom estrogenów jest podstawą właściwego funkcjonowania układu płciowego kobiety. Estrogeny odpowiadają między innymi za elastyczność i nawilżenie ścianek, odpowiednią ilość i skład flory bakteryjnej pochwy. Brak równowagi we florze bakteryjnej może prowadzić do częstszych infekcji okolic intymnych. Wyżej wymienione objawy mogą wskazywać na lub przyspieszać pojawienie się atrofii pochwy. Kobiety zmagające się z problemem przewlekłej suchości pochwy mogą mieć różne objawy, które mogą obejmować: ból pochwy oraz podrażnienie zewnętrzne i wewnętrzne sromu oraz bóle sromu i pochwy. Suchości pochwy z powodu obniżonego poziomu estrogenu może towarzyszyć: świąd, silne pieczenie, wydzielina i dyspareunia (bolesne stosunki płciowe).  U pacjentek mogą się także pojawić niechęć lub strach przed badaniami medycznymi.

39408.jpg

Ten przewlekły i postępujący stan chorobowy kojarzy się z kobietami w okresie menopauzy. Faktycznie atrofia pochwy dotyka około  50% kobiet po menopauzie. Jednak należy podkreślić, że wiele młodszych kobiet, nie tylko w okresie okołomenopauzalnym może również doświadczać okresowej suchości pochwy i związanych z nią problemów. W grupie ryzyka znajdują się kobiety karmiące piersią, świeżo upieczone mamy w okresie połogu i bezpośrednio po nim, kobiety po zabiegach ginekologicznych (szczególnie po usunięciu jajników).

 

Sposoby radzenia sobie z atrofią pochwy: hormonalne i naturalne

Problemy związane z atrofią pochwy powinnaś skonsultować z lekarzem. Nigdy nie próbuj rozwiązywać ich sama - to zadanie lekarza, który bazując na swojej wiedzy, doświadczeniu i wysłuchaniu Twoich obserwacji zadecyduje jaka terapia będzie adekwatna do Twojego stanu zdrowia. Twój ginekolog może zaproponować Ci następujące środki:

  • Dopochwowy krem ​​estrogenowy - Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie poziomu estrogenów, gdyż jest aplikowany dokładnie w miejscu, które jest źródłem dyskomfortu. Najczęściej kremy stosuje się codziennie na noc od dwóch do czterech tygodni. Po tym początkowym okresie konieczne może być nałożenie kremu co drugą lub trzecią noc. Pamiętaj żeby aplikację i dawkowanie omówić z lekarzem i zapoznać się z ulotką dołączoną do kremu
  • Dopochwową tabletkę estrogenową - do aplikacji tabletki konieczny jest aplikator. Tabletka zawierająca estrogeny rozpuszcza się w pochwie pod wpływem temperatury ciała. Dawkowanie tabletek może różnić się częstotliwością i długością terapii od terapii kremem.
  • Dopochwowy pierścień estrogenowy - umieszcza się go w pochwie raz na trzy miesiące. Przez ten czas uwalnia on odpowiednie stężenie estrogenu bezpośrednio do ścianek narządów rodnych kobiety.
  • Doustne terapie hormonalne
  • Globulki, żele z wysoką zawartością drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego  Mucovagin- przewagą preparatów o takim składzie jest ich bezinwazyjne działania. Mogą być używane przez kobiety w każdym wieku, nawet przez takie, które nie tolerują hormonalnej terapii zastępczej. Ponadto, nie zawierają parabenów, barwników i innych substancji drażniących. Prostota i siła ich działania polega na silnie nawilżających właściwościach drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który regeneruje, nawilża oraz koi sfery intymne. Preparaty z kwasem hialuronowym mają najczęściej formę żelu, który można stosować zewnętrznie i wewnętrznie (oraz jako lubrykant) ale także globulek dopochwowych, które wystarczy aplikować raz na dobę na noc.

Zapobieganie atrofii pochwy  

Nie da się całkowicie zapobiec objawom atrofii pochwy, ale zdecydowanie możesz je zminimalizować, zmniejszyć swój dyskomfort oraz spowolnić postępowanie choroby poprzez kilka zmian w swoim codziennym trybie życia. Przykładowo, regularna aktywność seksualna może pomóc zwiększyć ogólne zdrowie pochwy. Zwiększony przepływ krwi może pomóc w utrzymaniu zdrowych i nawilżonych tkanek pochwy. Jeśli jesteś osobą palącą papierosy, właśnie zyskasz kolejny argument, by porzucić swój nałóg.  Palenie spowalnia krążenie krwi, co może uniemożliwić odpowiedni dopływ krwi do pochwy. Ponadto chemikalia w papierosach mają negatywny wpływ na naturalny estrogen w organizmie. Wszystko, co robisz, aby obniżyć naturalny poziom estrogenów, może mieć wpływ na zdrowie pochwy. Oprócz tego pamiętaj o delikatnej higienie intymnej - nie używaj kolorowych i mocno pachnących żeli do higieny intymnej. Częściej wybieraj podpaski niż tampony, sięgaj po takie z bawełny ekologicznej, które zapobiegają reakcjom alergicznym skóry sromu. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę w ciągu dnia, a w nocy… śpij bez majtek, zapewniając swobodny dopływ powietrza do Twoich wrażliwych kobiecych sfer.  

Nie zapomnij poinformować ginekologa o każdych niepokojących Cię dolegliwościach. Dla polepszenia komfortu Twojego życia warto się leczyć , a nie skazywać na bezsensowne cierpienie.

 

  1. Stenberg A, Heimer G, Ulmsten U, et al. Prevalence of genitourinary and other climacteric symptoms in 61 year old women. Mauritas. 1996;24:31-36.
  2. Lokalna terapia estrogenowa – implikacje kliniczne – 2012 update, Kokot-Kierepa Marta , Bartuzi Aleksandra , Kulik-Rechberger Beata , Rechberger Tomasz

Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.