Cały czas słyszymy z różnych stron o niesamowicie ważnej roli, jaką odgrywają hormony w życiu każdej kobiety. Ale czy aby na pewno wiemy, jakie są ich najważniejsze funkcje? Za co konkretnie są odpowiedzialne poszczególne hormony i jaki mają wpływ na nasze życie codzienne?


26228.jpg

W ciele kobiety istnieje kilka najważniejszych hormonów, które są odpowiedzialne, między innymi, za sprawy typowo żeńskie. Ich rola w procesie menstruacji, ciąży lub laktacji jest nieoceniona. Warto wiedzieć, jak przy pomocy poszczególnych hormonów są tworzone i napędzane podstawowe procesy oraz elementy anatomiczne, typowe dla płci pięknej.

Hormony gonadotropowe przysadki

Hormony gonadotropowe przysadki są odpowiedzialne za tak zwany cykl jajnikowy. Przysadka mózgowa posiada przedni płat, który wydziela trzy hormony, bardzo ważne dla czynności jajnika - są to FSH, LH oraz LTH (z czego ten ostatni jest dodatkowo odpowiedzialny za pobudzanie gruczołów sutkowych do wydzielania mleka).  

Progesteron

To hormon steroidowy, który jest bardzo ważny zwłaszcza w okresie ciąży - to właśnie on przygotowuje macicę, a ściślej - jej błonę śluzową, do implantacji (zagnieżdżenia) zarodka. Warto poprosić lekarza o kontrolę progesteronu poprzez badania - dzięki temu można znaleźć na przykład przyczynę zaburzeń cyklu miesiączkowania. Co więcej, progesteron zmniejsza częstość skurczów macicy. Jest stosowany w przypadku zagrożenia utraty ciąży. Ciekawostka: progesteron sprawia, że nasza temperatura podstawowa ciała ulega delikatnemu podwyższeniu.

Estrogeny

Są również hormonami steroidowymi, które odpowiadają za rozwój cech typowo kobiecych, takich jak na przykład powiększenie się i rozłożenie tkanki tłuszczowej, owłosienie ciała (między innymi wzrost włosów łonowych), budowę ciała (poszerzenie miednicy), czy też kształtowanie się narządów płciowych (rozwój pochwy, macicy). To właśnie estrogeny stymulują produkowanie śluzu w szyjce macicy, dzięki któremu plemniki mogą do niej wejść. Poziom estrogenów jest odpowiedzialny za ewentualną suchość pochwy. Można jej zaradzić poprzez stosowanie profesjonalnych preparatów, takich jak Mucovagin globulki lub Mucovagin żel. Mucovagin żel dedykowany jest kobietom, dla których stosowanie globulki może być niekomfortowe bądź potrzebują zastosować terapię na zewnętrzne okolice pochwy. Ciekawostka: estrogeny są także odpowiedzialne w organizmie kobiety za przyspieszanie wzrostu kości oraz zatrzymanie dalszego wzrostu (determinują zrastanie się nasad z trzonami długich kości). Zwiększają również ukrwienie skóry - to właśnie dlatego kobieca skóra jest cieplejsza od męskiej.

Pamiętajmy, aby pozostawać pod stałą opieką lekarza ginekologa, który będzie kontrolował poziom hormonów płciowych poprzez odpowiednie badania. W końcu to właśnie hormony płciowe są odpowiedzialne za większość typowo kobiecych procesów, odbywających się w żeńskich organizmach.  

 


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.