Suchość pochwy to stan, w którym pochwa nie produkuje wystarczającej ilości wydzieliny koniecznej do np. satysfakcjonującego stosunku seksualnego.


Suchość narządów intymnych może być dokuczliwa także na co dzień. Niedostateczne nawilżenie pochwy może prowadzić do większej podatności na infekcje intymne, dyskomfortu psychicznego, spadku libido rzutującego na relacje z partnerem.

36566.jpg

Suchość pochwy okiem naukowców

Wielu badaczy pochyliło się nad problemem suchości pochwy.  Okazało się, że problem dotyczy dużej części kobiet w wielu krajach. Aż 2400 przebadanych Kanadyjek w różnych grupach wiekowych przyznało się do dyskomfortu związanego z suchością pochwy. Spośród kobiet pomiędzy 42 a 54 rokiem życia aż 19,4%, a w przedziale wiekowym 57 - 69 aż 34% skarżyło się na tę dolegliwość.

W Polsce podobne badanie przeprowadził instytut Gfk Polonia. Badanie objęło 594 kobiety w wieku od 30 do 60 lat. Według powyższego badania 23% Polek w wieku przedmenopauzalnym cierpi na suchość pochwy, a w wieku pomenopauzalnym jest ich aż 40%.

Co gorsza aż 66% Pań wskazało temat suchości pochwy jako trudny i nieporuszany z bliskimi. Jedynie 15% Polek decyduje się na konsultacje z lekarzem lub zaprzyjaźnioną położną, a ponad 40% podkreśla, że temat powinien być szerzej poruszany w mediach.

Kiedy najczęściej kobiety są podatne na dolegliwości związane z suchością pochwy?

Szczególnie narażone na tą przypadłość są kobiety:

 • Będące podczas połogu
 • Przechodzące menopauzę
 • Karmiące piersią
 • Cierpiące na przewlekłe i nawracające stany zapalne pochwy
 • Po przejściu zabiegów ginekologicznych
 • Po lub w trakcie chemioterapii
 • Stosujące antykoncepcję hormonalną
 • Które nie chcą lub nie mogą stosować hormonalnej terapii zastępczej

Warto zdać sobie sprawę, jak wielu kobiet dotyka ten problem i warto o nim rozmawiać.

Dlaczego nie powinnaś wstydzić się tego,że cierpisz na problem suchości pochwy?

 • Tylko otwarta rozmowa z ginekologiem pomoże Ci dobrać odpowiednie preparaty lub leki, które sprawią, że poczujesz się lepiej.
 • Warto rozmawiać także z przyjaciółkami - po pierwsze dlatego, że mogą polecić Ci swoje sposoby na radzenie sobie z suchością pochwy, po drugie po to, by poczuć wsparcie innych kobiet. Po trzecie, może któraś z Twoich bliskich koleżanek cierpi na suchość pochwy, ale wstydzi się o tym rozmawiać? Dzięki Twoim zwierzeniom poczuje się komfortowo, a we dwie będziecie mogły się wspierać w dojściu do pełnego zdrowia.
 • Szczerość należy się także partnerowi. Często kobiety cierpiące na suchość pochwy rezygnują ze współżycia i jak ognia unikają rozmowy na ten temat.  Brak otwartej komunikacji może prowadzić do konfliktów i braku zrozumienia ze strony partnera. Nie powinnaś wstydzić się rozmowy na temat stanu swojego zdrowiaGdy Twój partner dowie się o Twoich dolegliwościach, na pewno wykaże się dużym zrozumieniem i delikatnością.
 • Otwarcie mówiąc o problemie suchości pochwy, który dotyka wiele kobiet przyczyniasz się do łamania społecznej zmowy milczenia. Dzięki otwartej postawie więcej kobiet ośmieli się rozmawiać o swoich ginekologicznych dolegliwościach.

Jeśli czujesz się przekonana, że zasługujesz na to, by czerpać z życia (także seksualnego) to co najlepsze, dowiedz się co zrobić, żeby zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się dyskomfortu.

Trzy kroki do złagodzenia problemu suchości pochwy:

 • Po pierwsze - do codziennej pielęgnacji okolic intymnych stosuj fizjoemulsję z wysoką zawartością drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, która nie zawiera konserwantów, mydła i w bezpieczny sposób będzie nawilżać,  pielęgnować i regenerować najdelikatniejsze części Twojego ciała.  
 • Po drugie - wypróbuj globulki dopochwowe, zawierające drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy  BASHYAL™.  Ukojenie suchości okolic intymnych poczujesz już po pierwszym zastosowaniu. Globulki dopochwowe powinny być aplikowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Codziennie przez wskazany przez niego okres lub profilaktycznie co trzy dni. Aplikuj je na noc, przed położeniem się spać.  
 • Po trzecie - jeśli poszukujesz szybkiej ulgi sięgnij po żel z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który nawilży zewnętrzne i  wewnętrzne okolice intymne. Ponadto, żel będzie nie tylko wspomagał mechanizmy ochronne delikatnej skóry, ale i posłuży jako bezpieczny lubrykant.

Należy pamiętać, że suchość pochwy, jak każda inna dolegliwość wymaga leczenia, do którego potrzebne jest dużo cierpliwości wobec samej siebie i otwartości na nowoczesne rozwiązania, jakie podsuwa kobietom medycyna. Warto się ośmielić i poruszyć problem suchości pochwy podczas kolejnej wizyty u ginekologa, doradcy laktacyjnego, położnej czy najlepszej przyjaciółki.

Źródła:
    •    https://www.news-medical.net/news/20180620/Study-identifies-factors-that-contribute-to-vaginal-dryness.aspx  
    •    http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,154207,22992826,suchosc-pochwy-jak-odzyskac-intymne-nawilzenie.html?disableRedirects=true
    •    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wydzielina_pochwy
    •    https://www.hafija.pl/2017/02/kondycjaintymna.html#easy-footnote-bottom-1-16408 


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.