W trakcie połogu, czyli przez pierwsze 4-6 tygodni po porodzie, współżycie nie jest wskazane. Jest to czas na rekonwalescencję. Natomiast później możesz zrobić wiele, by pierwszy raz po porodzie był satysfakcjonujący. Zwykle podczas połogu kobiety nie są zainteresowane seksem.


16447.jpg

Jest to związane z nowymi obowiązkami oraz ze zmianami hormonalnymi, jakie zaszły po porodzie. Po kilku tygodniach, na wizycie kontrolnej u ginekologa warto zapytać, czy potwierdza on „gotowość” do współżycia.

Nie bez znaczenia jest stan pochwy, która powoli goi się po porodzie i po zabiegach z nim związanych, np. nacięciu krocza. Pochwa to organ niezwykle elastyczny. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet ma poczucie, że jest ona „rozciągnięta” i „luźna”. Położnicy uspokajają, że w trakcie połogu wróci do dawnych rozmiarów. 

Suchość pochwy po porodzie 

Pierwsze zbliżenie to sprawa indywidualna: jedne pary wracają do współżycia w ciągu pierwszych trzech miesięcy, innym zajmuje to nawet rok. Często ten „pierwszy raz” nie jest dla kobiet satysfakcjonujący. Powodem może być zbyt krótki czas poświęcony na pieszczoty lub ból i dyskomfort związany z suchością pochwy. Jeśli kobieta karmi piersią, dodatkowo na zmniejszenie naturalnego nawilżenia pochwy wpływa prolaktyna, hormon związany z wystąpieniem laktacji. 

Suchość pochwy po porodzie może więc mieć wiele przyczyn. W efekcie dochodzi do zaburzenia funkcji błony śluzowej wyściełającej pochwę, a to ona jest odpowiedzialna za naturalne nawilżenie sprzyjające intymnemu komfortowi

Tyle fizjologia. Jeśli czujesz, że nadeszła odpowiednia chwila, możesz zrobić wiele, aby pierwsze zbliżenie było udane. Nie musi od razu kończyć się pełnym stosunkiem. Niektóre kobiety wolą stopniowo na nowo przyzwyczajać się do intymnych pieszczot. Pomocne będzie wybranie pozycji, w której nie odczujesz zbyt dużego nacisku na wrażliwe okolice. Na początek idealna pozycja to taka, w której kobieta jest na górze. Możesz wtedy kontrolować szybkość i głębokość penetracji. 

Jak zadbać o błonę śluzową pochwy 

Specjaliści polecają kobietom po porodzie stosowanie środków nawilżających błonę śluzową pochwy. Przyśpiesza to odzyskanie naturalnej wilgotności i naturalną regenerację. Bardzo skuteczne są nowoczesne globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, np. Mucovagin.

Mucovagin odznacza się udowodnioną skutecznością w procesach gojenia błony śluzowej pochwy. Mucovagin nie zawiera ekstraktów i olejków ziołowych, które mogłyby powodować reakcje alergiczne. Można go stosować podczas karmienia piersią.


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.