Twoje strefy intymne, mimo że na co dzień o nich nie myślisz, są odpowiedzialne za szereg niezwykle ważnych czynności takich jak: miesiączkowanie, stworzenie warunków do współżycia seksualnego czy komfortowego rozwoju ciąży.


37414.jpg

Jedynym ze sposobów utrzymania odpowiedniego PH pochwy, poziomu nawilżenia oraz chronienia się przed potencjalnie szkodliwymi drobnoustrojami jest produkowanie naturalnej wydzieliny. Dla łatwiejszego zrozumienia jak narządy płciowe kobiety funkcjonują podczas cyklu miesięcznego i jaki ma to związek z uczuciem nawilżenia pochwy, podzielmy go na cztery etapy: menstruację, fazę niepłodności względnej, fazę płodności oraz fazę niepłodności bezwzględnej.

Menstruacja

Pod wpływem hormonów płciowych - estrogenu i progesteronu, nabłonek macicy złuszcza się i jest wydalany razem z krwią. Kolor krwi zmienia się z czasem trwania miesiączki - może być zarówno brunatnoczerwony, brązowy a nawet jasno czerwony czy różowy. Nie bez znaczenia dla koloru krwi miesiączkowej jest ilość płynów jakie spożywasz lub lekarstwa po jakie sięgasz podczas cyklu. W tym nierzadko trudnym dla kobiet czasie niezwykle ważna jest prawidłowa higiena intymna. Postaw na Mucovagin fizjoemulsje zawierające: nawilżający kwas hialuronowy oraz pantenol (nawilżają i neutralizują podrażnienia), kwas mlekowy (pomaga utrzymać właściwe PH), oktenidynę (działa przeciw tworzeniu się drobnoustrojów).

Faza niepłodności względnej

Są to dni pomiędzy menstruacją a dniem owulacji. Skąd nazwa niepłodność względna? Dlatego, że teoretycznie w tym czasie nie jesteś zdolna do poczęcia potomstwa, jednak ze względu na fakt, że każda kobieta (czasem i każdy cykl) jest inna bardzo trudno jest określić precyzyjnie co do dnia moment, w którym stajesz płodna. W tym czasie możesz odczuwać suchość pochwy ze względu na brak lub małą ilość naturalnych wydzielin, a nawet dyskomfort spowodowany ewentualnymi podrażnieniami wynikającymi z używania silnie pachnących środków do higieny intymnej lub perfumowanych podpasek. Uczucie suchości będzie maleć z każdym dniem przybliżającym Cię do fazy płodności.  W walce z dyskomfortem związanym z suchością pochwy sprawdzają się stosowane miejscowo Mucovagin żel/globulki z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym BASHYAL.

Faza płodności

Zwana potocznie "dniami płodnymi" to kilka dni podczas Twojego cyklu, kiedy najłatwiej jest Ci zajść w ciążę. Czas trwania tej fazy może wahać się pomiędzy 5-8 dni, Zależy ona od czasu życia komórki jajowej (24 godziny) oraz czasu jaki plemniki są w stanie przetrwać w sprzyjającym środowisku (4-5 dni). Śluz około owulacyjny wyglądem przypomina białko kurzego jajka. Dzięki niemu czujesz nawilżenie i śliskość w swoich strefach intymnych.

Faza niepłodności bezwzględnej

Ostatnia faza cyklu to dni po owulacji kiedy nie zajdziesz już w ciążę. Przezroczysty i ciągliwy śluz płodny zamienia się w lepki, kremowy i utrudniający przeżycie plemników. Spadek poziomu estrogenów może przyczynić się także do odczuwalnej suchości, kłucia a nawet szczypania w okolicach pochwy i okolic sromu. Brak odpowiedniego nawilżenia pochwy sprawia, że delikatne sfery intymne są bardziej podatne na wnikanie drobnoustrojów i drobne podrażnienia. Kilka dni przed miesiączką kobiety mogą doświadczać utrudnień w odbywaniu satysfakcjonujących stosunków seksualnych, np. mogą potrzebować dłuższej gry wstępnej niż w innej fazie cyklu. Zadbanie o odpowiednie nawilżenie poprzez aplikowanie na noc Mucovagin globulek dopochwowych z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym lub stosowanie Mucovagin żel z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym jako lubrykantu, znacząco wpływa na komfort funkcjonowania kobiet. Szukając odpowiedniego lubrykantu koniecznie należy zwrócić uwagę na jego skład. Ważne żeby nie zawierał drażniących substancji zapachowych mogących naruszać delikatne narządy płciowe. Wybierając preparat dający długotrwałe nawilżenie, a  nie tylko doraźne poczucie nawilżenia sięgaj po żele z wysoką zawartością drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, a nie te z silikonem. Kwas hialuronowy łącząc się z naturalną wydzieliną pochwy nawilży Twoje okolice intymne na dłużej.

Jak wydzieliny pochwowe zmieniają się z wiekiem?

Wraz z wiekiem zmienia się wiele aspektów funkcjonowania ciała. Nie inaczej jest z kobiecymi narządami płciowymi i wydzielanym przez nie śluzem. Kobiety doświadczają zmian podczas cyklu, ale także w przełomowych momentach swojego życia takich jak np. w okresie połogu czy menopauzy. Obydwa stany fizjologiczne łączy to, że kobiety przeżywające je, mogą uskarżać się na dyskomfort związany z suchością pochwy. Na szczęście łatwo zniwelować dokuczliwe objawy stosując Mucovagin globulki  i fizjoemulsje z kwasem hialuronowym.

Prawa natury rządzące fizjologią kobiety są fascynujące i warto poświęcić chwilę na poznanie swojego ciała i kierujących nim mechanizmów.

Źródła:

https://academic.oup.com/cid/article/30/6/901/432360

https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/vaginas-101


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.