O tym, że masz nadżerkę, najczęściej dowiesz się w trakcie badania ginekologicznego. O jej istnieniu mogą świadczyć odczuwane dolegliwości: upławy, zmiany w zapachu śluzu, dyskomfort w okolicy sromu (pieczenie i swędzenie).


16962.jpg

O tym, że nadżerka mogła się już rozwinąć świadczą silniejsze symptomy: krwawienie, ból podczas współżycia, a nawet bóle brzucha. W takim wypadku nie warto zwlekać, ale jak najszybciej skonsultować się z ginekologiem. Nieleczona nadżerka może prowadzić nawet do stanów nowotworowych.

Leczenie nadżerki

Leczenie nadżerki najczęściej związane jest ze specjalistycznym zabiegiem. Są jednak sytuacje, w których wystarczy trafnie zdiagnozować czynnik, który ją powoduje i usunąć go. Dotyczy to nadżerek powstałych w wyniku stosowania globulek lub pianek antykoncepcyjnych. Również nadżerki, które wystąpiły z powodu zmian hormonalnych mogą ustąpić samoistnie.
W leczeniu zabiegowym chore tkanki na nabłonku pochwy niszczone są poprzez działanie wiązką lasera (fotokoagulacja), wymrażanie ciekłym azotem (kriokoagulacja) i wypalanie za pomocą iskry elektrycznej (elektrokoagulacja).

Kwas hialuronowy dla intymnej regeneracji

Po zabiegu usuwania nadżerki następuje kilka tygodni na gojenie błony śluzowej pochwy. W tym czasie lekarze zalecają powstrzymanie się od współżycia, aż do czasu następnej kontroli. Ważne jest również bardzo skrupulatne przestrzeganie zasad higieny i innych zaleceń ginekologa.

Warto pamiętać, że sama nadżerka jak i jej inwazyjne leczenie, oznaczają ubytek w nabłonku pochwy. Po leczeniu nadżerki warto stosować globulki z kwasem hialuronowym np. Mucovagin, aby przyśpieszyć prawidłowe gojenie. Kwas hialuronowy ma duże znaczenie w intymnej regeneracji: wzmacnia strukturę błony śluzowej pochwy, aktywuje jej mechanizmy odpornościowe. Globulki z kwasem hialuronowym pomogą szybciej odzyskać dawny komfort – gdyż zapewnią właściwą elastyczność i nawilżenie pochwy.


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.