To nieprawda, że z wiekiem kobiety nie potrzebują już seksu. Jednak zmiany hormonalne w czasie menopauzy mogą być przyczyną suchości pochwy i intymnego dyskomfortu.


16446.jpg

Wystąpienie suchości pochwy to często pierwszy objaw menopauzy. Jest to związane z tym, iż jajniki przestają produkować estrogeny – żeńskie hormony płciowe. Niski poziom estrogenów w organizmie ma bezpośredni wpływ na obniżenie ilości wydzieliny w pochwie. Utrzymująca się suchość pochwy powoduje dalszy dyskomfort – występowanie świądu i podrażnienia błony śluzowej pochwy. 

W życiu intymnym suchość pochwy może przekładać się na zwiększone ryzyko uszkodzeń wewnętrznej tkanki pochwy. A to z kolei wpływa negatywnie na odczuwanie satysfakcji. Jednak grubo myli się ten, kto uważa, że menopauza oznacza dla kobiety koniec zainteresowania seksem. 

Menopauza nie oznacza osłabienia libido

- „To przestarzały mit, że z wiekiem kobiety nie potrzebują seksu. Do końca życia jesteśmy istotami seksualnymi - mówi Joanna Keszka, założycielka butiku LoveStore.Barbarella.pl, organizatorka warsztatów o kobiecej seksualności. - Fakt, że w okresie menopauzy panie stwierdzają u siebie zwiększoną suchość pochwy nie oznacza, że automatycznie dochodzi u nich do osłabienia libido. Aby zmniejszyć tą dolegliwość wystarczy sięgnąć po dobre nawilżenie.” 

Co więcej, wiele dojrzałych kobiet przekonuje się, że dopiero teraz dobrze czuje się w sypialni. - „Zaczęły akceptować siebie, swoje potrzeby i swoje ciało, a jeśli są w związku, także partnera. Bardziej otwarcie domagają się zaspokojenia potrzeb. Mają więcej czasu i przestrzeni dla siebie.” - mówi specjalistka. 

Nawilżające właściwości kwasu hialuronowego 

Rozwiązanie problemu związanego z suchością pochwy jest proste – wystarczy sięgnąć po odpowiednie nawilżenie. Część kobiet wybiera intymne lubrykanty, jednak warto wiedzieć, że niektóre mogą szkodzić delikatnemu środowisku bakteryjnemu pochwy. Najbezpieczniejsze są te na bazie wody, bezwonne i bezbarwne. Lubrykanty przyniosą jednak krótkotrwałą pomoc. 

Długotrwałe nawilżenie zapewnią globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, który ma doskonałe właściwości nawilżające. Np. 10 dniowa kuracja nowoczesnymi globulkami Mucovagin z drobnocząsteczkowym kwasem hialuronowym, jest zalecana w zaburzeniach związanych z menopauzą oraz w uzupełnieniu lub jako alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej.

Globulki Mucovagin składają się jedynie z wysokiej jakości drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który odbudowuje naturalne nawilżenie błony śluzowej pochwy.

Aby zwalczyć suchość pochwy można również zgłosić się do specjalisty. Po konsultacji lekarz może zalecić wyrównanie poziomu estrogenów.


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.