Jakie są najważniejsze substancje, wspomagające efektywną pielęgnację okolic intymnych? Czego unikać? Na co szczególnie zwracać uwagę, czytając składy?


32186.jpgPielęgnacja okolic intymnych jest równie istotna, co pielęgnacja innych obszarów kobiecego ciała. Właściwa, regularna i dokładna higiena niestety nie zawsze jest w stanie zaradzić wszystkim problemom, związanym właśnie z okolicami intymnymi. Jednym z takich problemów jest na przykład suchość pochwy. To nieprzyjemna dolegliwość, utrudniająca kontakty intymne milionom kobiet na całym świecie. Aby skutecznie wyeliminować problem suchości pochwy, lekarze i farmaceuci zalecają różne środki o różnych składach. Warto jednak również samodzielnie poznać najważniejsze składniki, które mogą szybko przyczynić się do poprawy kondycji okolic intymnych, i wybierać świadomie.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy wiąże cząsteczki wody w organizmie człowieka. Ma szerokie zastosowanie w kosmetologii oraz medycynie. W przypadku ginekologii, w przeciwieństwie do lubrykantów, które dają tylko chwilowy efekt, preparaty na bazie kwasu hialuronowego mają długotrwałe działanie. Kiedy kwas hialuronowy wiąże się z wilgotną wydzieliną błony śluzowej pochwy, tworzy na jej powierzchni specjalną, żelową powłokę, która stanowi barierę ochronną –zabezpieczającą błonę śluzową. Tym samym stwarza odpowiednie warunki do aktywacji naturalnych mechanizmów regeneracyjnych i obronnych. Utworzony film ochronny zapobiega rozwojowi flory patogennej, przywraca naturalną wilgotność, a także ułatwia i przyspiesza procesy gojenia.

Kwas mlekowy

Kwas mlekowy, który pozwala utrzymać właściwe pH okolic intymnych, wspomagając jednocześnie procesy regeneracji, jest bardzo ważnym składnikiem, na którego obecność w składzie należy zwracać szczególną uwagę, wybierając przede wszystkim żel do higieny intymnej. Kwas mlekowy pełni ważną funkcję ochronną – zapobiega rozwojowi infekcji.

Gliceryna

Gliceryna w preparatach do higieny intymnej silnie nawilża, poprawia elastyczność i reguluje procesy prawidłowej odnowy okolic intymnych. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu. Ciekawostka: w kosmetologii może być dobrą alternatywą dla parafiny, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej.

Pantenol

Pantenol jest na co dzień chętnie stosowany przede wszystkim przy poparzeniach słonecznych. Szybko łagodzi podrażnienia i przyjemnie schładza, przynosząc ulgę. Dla okolic intymnych jego obecność w składzie również ma znaczenie, ponieważ pantenol skutecznie łagodzi podrażnienia w obrębie pochwy, spowodowane na przykład tarciem w trakcie stosunku, przy problemie suchości. Pantenol wspomaga także procesy regeneracji.

Co więcej...

Warto również pamiętać, że poza tymi konkretnymi składnikami, są także inne kwestie, na które należy zwrócić uwagę, podejmując decyzję o zakupie danego preparatu. Ważne, aby produkt (w zależności od przeznaczenia):

  •  był hipoalergiczny,
  • testowany ginekologicznie,
  • nie zawierał konserwantów, mydła, SLS, SLES, hormonów, parabenów, olejków i wyciągów roślinnych oraz środków zapachowych.

Czy takie środki istnieją i są do kupienia w Polsce?

Tak – w zależności od przypadku, preferencji i indywidualnych potrzeb, można dobrać dowolny produkt z rodziny Mucovagin: globulki, żel lub emulsję. Każdy z nich zawiera unikalną formułę drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego BASHYAL, który wspiera procesy regeneracji i gojenia oraz posiada silne właściwości nawilżające.


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.