Kobietom wchodzącym w okres okołomenopauzalny często towarzyszy lęk przed nieznanym.  Nie wiedzą czego oczekiwać, na jakiego rodzaju fizyczne i psychiczne zmiany się przygotować. Nic dziwnego, że może pojawić się dyskomfort wynikający ze znalezienia się w nowej sytuacji. Warto wtedy zasięgnąć rady doświadczonej koleżanki lub swojego lekarza prowadzącego. Im więcej wiemy, tym lepiej! Menopauza niesie za sobą m.in. stopniowe zanikanie miesiączki, problemy z nawilżeniem sfer intymnych, uderzenia gorąca, zmiany w ciele kobiety czy wahania nastrojów. Zmiany w poziomie hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową mają także wpływ na narządy rozrodcze kobiet. Z czym wiąże się spadek stężenia estrogenów we krwi?

39095.jpg

Problemy z suchością pochwy u kobiet dojrzałych

 

Nie wszystkie kobiety wchodzące okres menopauzy doświadczają osłabienia libido związanego z wahaniami hormonalnymi. Wiele Pań po pięćdziesiątym roku życia nie odczuwa zmniejszonej chęci na zbliżenia z partnerem i nie ma zamiaru rezygnować z udanego życia seksualnego. Bardzo słusznie! Nie od dziś wiadomo, że rozluźnienie i rozkosz towarzyszące uniesieniom w sypialni poprawiają humor i wygląd. Niestety, jednym z objawów obniżonej produkcji estrogenu i progesteronu jest zmniejszenie ilości komórek tworzących wyściółkę pochwy. Konsekwencją jest to, że jej ścianki stają się zdecydowanie cieńsze i suche. W niektórych przypadkach ścianki są tak cienkie, że przechodzą w stan chorobowy tzw. atrofię pochwy, zwane inaczej zanikowym zapaleniem pochwy. Dla wielu kobiet problem suchości pochwy i bolesnych stosunków płciowych z partnerem jest tematem tabu. Niejednokrotnie nie poruszają tego tematu nawet ze swoim ginekologiem ani nawet z najbliższymi przyjaciółkami.

 

Zwiększona podatność na nawracające infekcje intymne

 

Niższy poziom estrogenów oraz cieńsza niż dotychczas wyściółka pochwy, ma wpływ nie tylko na odczuwalną suchość w narządach rodnych ale i zwiększoną podatność na infekcje intymne. Panie wchodzące w okres menopauzy znacznie mogą znacznie częściej niż dotychczas skarżyć się na dolegliwości związane z: grzybicą, zapaleniem sromu lub pochwy oraz zakażeniami układu moczowego. Leczeniem oraz diagnozą wyżej wymienionych dolegliwości powinien zająć się lekarz ginekolog. Doświadczony specjalista dostosuje leki do indywidualnych objawów z jakimi boryka się kobieta.

 

Osłabienie mięśni, a nawet obniżenie narządów płciowych

 

Coraz cieńsze ścianki pochwy sprawiają, że nie jest ona już tak elastyczna jak w okresie przed menopauzą. Na podobny proces narażone są pozostałe mięśnie utrzymujące układ moczowy i układ rozrodczy. Niedobór estrogenów może skutkować przesunięciem macicy lub pęcherza w kierunku kanału pochwy. Kobiety mogą zmagać się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. Ulga w tego typu dolegliwościach mogą być m.in. wzmacnianie mięśni dna miednicy lub ćwiczenia Kegla.

Prostym oraz mało inwazyjnym rozwiązaniem na zapobieganie zmianom, które towarzyszą pojawieniu się menopauzy, jest odpowiednia higiena i pielęgnacja okolic intymnych. Używanie preparatów z kwasem hialuronowym wspomaga kobiety w codziennej walce o dobre samopoczucie i zdrowie intymne. Wiążący wodę drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy BASHYAL™  zawarty w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji sfery intymnej kobiet (np. Mucovagin) przywraca naturalną wilgotność i wspomaga proces regeneracji . Oferta na rynku jest bardzo szeroka, w zależności od indywidualnych preferencji kobiety mogą wybrać globulki dopochwowe, żel lub fizjoemulsję do mycia. Kiedy warto sięgnąć po konkretne preparaty?

 

  • Żel nawilżający może być stosowany doraźnie w każdej chwili, dla ukojenia dyskomfortu związanego z suchością pochwy (napięcie, pieczenie). Ponadto, sprawdzi się jako lubrykant, stosowany wewnętrznie lub zewnętrznie. Kwas hialuronowy wiążąc się z wydzieliną z okolic intymnych, wzmacnia barierę ochronna, dlatego nie tylko skutecznie nawilża, ale także regeneruje oraz ułatwia i przyspiesza proces gojenia.  
  • Globulki dopochwowe są wygodniejszym rozwiązaniem dla dłuższej terapii leczenia suchości pochwy spowodowanej np. zmianami hormonalnymi charakterystycznymi dla okresu menopauzy. Ponadto wpływają na regenerację oraz odnowę okolic intymnych, wspomagając odbudowę nabłonka pochwy.
  • Wskazaniem do stosowania fizjoemulsji do mycia jest nie tylko wzmocnienie działania żelu i globulek, ale szczególnie polecana do pielęgnacji podczas regeneracji okolic intymnych, dzięki specjalistycznie dobranym składnikom. Poza kwasem hialuronowym zawarte są w niej pantenol i alantoina, kwas mlekowy, gliceryna oraz oktenidyna, która działa antyseptycznie.

 

Menopauza wiąże się ze zmianami i poczuciem straty. Niezwykle ważne jest przełamanie wstydu i znalezienie odpowiednich preparatów, które pomogą łagodniej przejść przez okres menopauzy. Ponadto, trzeba uzbroić się w wyrozumiałość wobec samej siebie. Jeśli czujesz, że ta zmiana Cię przerasta poza zadbaniem o swoje zdrowie fizyczne, rozważ wizytę u psychologa. To żaden wstyd sięgać po wsparcie!

 

Źródła:
1. Grady D, Barrett-Connor E. Menopause. In L Goldman, A Shafer, eds., Goldman’s Cecil Medicine, 24th ed. Philadelphia, PA: Saunders. 2012;1565-1571.

2.  Al-Safi ZA, Santoro N. Menopausal hormone therapy and menopausal symptoms. Fertil Steril. 2014;101:905-915


Mucovagin Nawilżenie i odnowa okolic intymnych
dla kobiet w każdym wieku.